Proč se druhý Joker bude jmenovat Folie à Deux
Červen 2022, den osmý. Režisér Todd Phillips na svém Instagramu postuje dvě fotky. První obsahuje cover svázaného scénáře k pokračování jeho atypického miliardového hitu s podtitulem Folie à Deux. Na druhé zachycuje oscarového Joaquina Phoenixe, sedícího, kouřícího a čtoucího onen top secret script. Post od svého zveřejnění dosahuje přes 395 000 liků a stejnou měrou připaluje pod kotlem plným fanouškovských úvah, přání, drbů. Tento text je další takovou ódou na spekulace, zároveň zamyšlením se nad reálným významem půvabného francouzského idiomu.
To, co se děje ve vašem bytě, vám nedá spát. Šílíte z toho. FBI vám napíchla telefon a veškerou elektroniku, sledují vás na každém kroku, pravděpodobně se vám časem chystají otrávit jídlo a vodu. Váš partner vám z počátku nevěří, pochybuje, vaše pomyslné důkazy a houževnatost jsou však neotřesitelné. Od samého počátku vztahu jste byl dominantnějším jedincem, nemáte problém vlastní bludný systém vnuknout pasivnější (byť zdravé) drahé polovičce. Postupně vám začne věřit, k okolí je podezřívavá stejně jako vy, strach i přesvědčení nabírají na intenzitě. Vaše osobní paranoia se pomalu, ale jistě stává sdílenou. Už v tom nejste sám, tohle šílenství je pro dva.
šílení mezi námi / šílenství v nás
Tolik stručně k příkladu konceptu folie à deux (neboli šílenství dvou/pro dva*) v praxi. Základem sdílené psychotické poruchy, kterou poprvé v roce 1871 ve své stati popisují francouzští psychiatři Charles Lasègue & Jules Falret, je bludná představa kořenící u jedince a rozvíjející se dále u jedné či více nejbližších osob. Tzv. Lasègue–Falretův syndrom ovšem již v době prvotního výzkumu neprojevuje znaky tradičního „nakažení“ — klíčovou roli v přenosu psychotického chování naopak sehrává sama mezilidská komunikace, prazáklad všeho dobrého i zlého. Psycho-duo se tak během svého výzkumu významně zaměřuje především na komunikaci mezi třemi páry blízkých jedinců — na chování dospělého směrem k dítěti, následně dospělého ke starší osobě a nakonec na způsob jednání staršího směrem k dospělému. Významnou roli při formování výsledných poznatků sehrávají aspekty jako vztahová nebo emoční blízkost páru, doba vzájemného kontaktu a (ne)vyváženost intelektu. Narcisistní jedinec se v bludném systému stává vrchním manipulátorem, k němuž si intelektuálně pokulhávající protějšek buduje silné citové pouto a závislost.
spekulovat je lidské
Teorie za teorií se rodí v myšlenkách na pokračování Jokera ve Phoenixově pojetí. Kam lze zajít dál, ať už v pojetí postavy, fikčního světa, příběhu zejména. S příhlédnutím k potenciálnímu názvu filmu (zatím se bavíme pouze o fotografii coveru scénáře), definici samotného pojmu i komiksové historii, můžeme přemýšlet o tom, kterak se Arthur Fleck (Phoenix) ještě během pobytu v Arkhamově ústavu pro duševně choré setká s nadějnou psychiatričkou Harleen Frances Quinzel. Mezi beznadějným zamilováním se a krutou manipulací zbývá už jen křehká hranice a z pozoruhodně zvráceného vztahu tak nakonec povstane Harley Quinn, Jokerova celoživotní královna. Svým způsobem love story, velmi krvavá.
Podstatné ovšem je, že oba strůjci původního zázraku, scenárista Scott Silver a režisér/spoluscenárista Todd Phillips, rádi zažité legendy staví na hlavu. Už Lasègue & Falret sdílenou psychózu nejprve bedlivě pozorovali u žen ve vězení — až jejich následovníci ve 40. letech 20. století došli k závěru, že syndrom z celých 72% skutečně postihuje ženy (a že zbytek tvoří dlouholetí manželé a případně rodiče s dětmi). Co když tedy Joker: Part II zvolí právě tuto cestu a Lady Gaga obdrží roli druhé hlavní postavy, dominantní femme fatale a skutečné hybatelky děje, která bude mít daleko k jakékoliv formě submisivity, pranic společného s již zavedenou pop-kulturní infantilností Harley Quinn v podání Margot Robbie.
A zvěsti o tom, že film bude s největší pravděpodobností muzikálem? Zas a znovu spekulace, nezapomínejme ovšem na to, že stylisticky stěžejním inspiračním zdrojem v případě prvního Jokera byl mj. Scorseseho tísnivý pohled do stavu mysli Taxi Drivera z roku 1976 (např. hned vedle Formanova fenomenálního Přeletu nad kukaččím hnízdem, 1975). Přesně o rok později pak tento neúnavný newyorský objevovatel uvedl další film s De Nirem — překvapivě jazzový muzikál s názvem New York, New York, mj. zásadní materiál pro oscarový La La Land. Uvidíme, kam inspirace zavedla režiséra Phillipse tentokrát, ale ať už se ve finále zpívat bude nebo nebude, dosavadní indicie opatrně nasvědčují, že Joker: Folie à Deux by mohl být eRkovou tragickou romancí navazující na radikalitu svého obdivuhodného předchůdce.
- Veškeré poznatky o konceptu “šílenství dvou” vycházejí z textu George O. Krizeka s názvem Vzácné psychiatrické poruchy (2006).