The Batman #1: Fanoušek rozluštil hádanku ukrytou v traileru

Ondrej Cizek
4 min readNov 22, 2020

--

No More Lies. V Gotham City právě začínají popravy politické garnitury. Krvavý teror s černou lepící páskou, trhavé zvuky, těžkopádné sípání a poslední vzdechy na luxusní kůži. Kameraman Greig Fraser svítí místo činu úchvatně intimně a přitom zlověstně. Šero — světlo — temnota.

Nacházíme se ve stylovém antikvariátu na pomezí minulosti a současnosti, kdesi v bezčasí, které svou formou i náplní připomíná stylizovaný realismus David Finchera — včetně hutné atmosféry budované na všudypřítomném pocitu nebezpečí v krytu pološera i na dokonale zformované mizanscéně se smyslem pro sebemenší stylotvorné detaily.*

Neo-noir vévodí úvodní sekvenci startující detektivní zápletku. Kriminalisté v čele s detektivem Gordonem ošetřují místo brutálního činu, oběť vraha s lepící páskou svírá v ruce vzkaz pro Batmana. Otazníky vzbuzuje hádanka What does a liar do when he’s dead? (Co dělá lhář, když je mrtev?) s odpovědí zakódovanou v pozoruhodných symbolech.

Během prvotního sledování traileru možná ani plně nedochází, že skutečným virálem je tu právě šifra, která se bude šířit dál do hlubin Internetu, do sfér komiksovo-geekovských i těch matematických. Svého pokořitele nakonec najde v osobě Mika Selinkera, videoherního kreativce a puzzle designera, jenž pár dní po světové premiéře ukázky na svém twitterovém profilu odhalí jasnou odpověď: Cože tedy dělá lhář, když je mrtev? P-O-Ř-Á-D-L-Ž-E.**

Tímto aktivním zapojením fanoušků hned z počátku marketingové kampaně sází The Batman na stejnou taktiku jako v roce 2008 The Dark Knight. A stejně jako Nolanův nelítostný souboj, i promo Reevesovi netopýří nirvány buduje velká očekávání i v rámci samotné příběhové linie.

Z teaseru je evidentní, že vraždění politických lídrů vazbí atmosféru strachu, avšak burcuje i potenciální anarchistická pnutí (nejen) v gothamském podsvětí. Politici dál vytváří pavučiny lží, ucelují korupční prostředí a zatímco (pravděpodobně) Riddler přináší do města své krvavé pojetí spravedlnosti s kryptogramy ve stylu Zodiaca, Batman dle všeho spíše setrvává na pozici nezkušeného aktéra vykonávajícího především osobní mstu (“I am Vengeance”), navíc v silovém zajetí vnitřních démonů.

Právě takto odhadované rozložení sil může vybízet ke vzpomínkám na podvratného Jokera, který ve svém závěru v očích některých kritiků až povrchně oslavoval vzestup krvavé anarchistické msty vůči nespravedlivě svrchované společnosti a aroganci moci — od vraždy opilých agresorů v metru přes popravu povýšeného moderátora v přímém přenosu až po stanutí v čele pouličních nepokojů. Fleck se ve finále stává nefalšovaným králem gothamské komedie, (anti)hrdinou všech sociálně slabších, kteří se cítí brutálně utlačováni a ponižováni a násilí je v jejich podání jedinou logickou odpovědí. Krom policejní síly nebo omračujících „léků“ neexistuje nikdo, kdo by ho zastavil — Batman v tomto vesmíru ještě neexistuje, Bruce Wayne je bezbranné dítě, které právě během jokerovského ravu přišlo o rodiče.***

Uvidíme, jak moc politické karty do hry přinese Matt Reeves a jeho, dle všeho velmi současné a v řadě ohledů radikální pojetí Batmana. V příští lekci se budeme věnovat především užití rudé barvy a také ústřední písni traileru, upgradované verzi Something In The Way od Nirvany.

* Fotka koženého křesla s filmovou klapkou odhalující nové rudé logo filmu The Batman se stala úvodním příspěvkem na čerstvém instagramovém profilu Matta Reevese. Zůstává otázkou, na kolik se právě jeho profil v budoucnu opře do propagace titulu. Reeves byl a nadále zůstává aktivním uživatelem Twitteru.

** “What does a liar do when he’s dead? HE LIES STILL.” Samotná hádanka je dvojsmyslem, jehož doslovný český překlad může znít buď jako “Pořád lže” anebo “Leží nehybně”. Do článku jsem zvolil první možnost — zejména z toho důvodu, že obsahově blíže souzní s tématy lži a korupce, jež jsou v traileru silně akcentovány.

*** Do kritiky na adresu oscarového Jokera se aktuálně pustil i režisér David Fincher. V interview s Robbiem Collinsem pro britský Telegraph od něho padne mj. i tato myšlenka: “Nikdo by si nepomyslel, že Joker má šanci stát se takovým hitem, kdyby The Dark Knight neměl tak masivní úspěch. Pochybuju, že by se někdo podíval na ten námět a řekl si “tak jo, vezmeme Travise Bickla z Taxi Drivera a Ruperta Pupkina z The King of Comedy a spojíme je v jednu postavu, která se sice stane symbolem zrady všech duševně nemocných, ale nakonec z toho ještě vytřískáme miliardu dolarů…”

Drahé kožené pohovky značky Chester, stěny pokryté zarámovanými fotografiemi či trofejemi v podobě novinových článků, na stolech vroubkované skleničky a flašky naplněné whiskey. Jediné zdroje světla, co pulzují ze starožitných lamp. Smrtonosná, byť elegantní kompozice čaruje ve chvíli, kdy zdroj světla lehce ozařuje podlahu a odhaluje tak bezvládné tělo opětovaně zvoleného starosty města Dona Mitchella. Nad ním úřaduje vrah v kožené masce, s výraznými motocyklistickými brýlemi, v zelené armádní bundě. Za okny jsou vidět jakési hrubé obrysy Gotham City, dle dostupných informací přirozené kombinace gotické architektury starého Liverpoolu a mrakodrapového centra Chicaga.

--

--

Ondrej Cizek
Ondrej Cizek

No responses yet